Ta strona jest przeznaczona wyłącznie dla pracowników ochrony zdrowia w Polsce.
Menu
Close
Menu
Close
Zakażenie pneumokokami występuje we wszystkich grupach wiekowych, ale szczególnie narażone są małe dzieci poniżej 2 r.ż. i osoby dorosłe powyżej 65 lat. Czynnikiem sprzyjającym występowaniu zakażeń pneumokokowych jest min. uczęszczanie do żłobka lub przedszkola.
Nawet 60% dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola może mieć bakterie w nosie i gardle nie mając objawów ale narażając inne osoby wrażliwe na zakażenie – zjawisko to nazywamy nosicielstwem.
Najczęściej pneumokoki wywołują choroby górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła, zatok oraz zapalenie oskrzeli. Pneumokoki są najczęstszą przyczyną zapalenia ucha środkowego, które u niektórych dzieci kończy się trwałą głuchotą. Są też najczęstszą przyczyną pozaszpitalnego zapalenia płuc.
Bakterie mogą dostać się do krwi i wywołać zapalenie płuc z bakteriemią, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę (posocznicę)3.
W sytuacji gdy pneumokok przedostanie się do krwi lub płynu mózgowo-rdzeniowego.
Przebieg Inwazyjnej Choroby Pneumokokowej charakteryzuje się ciężkimi objawami, które mogą prowadzić do trwałych następstw.
W przypadku wystąpienia działania niepożądanego produktu leczniczego firmy Pfizer prosimy o kontakt z Działem Monitorowania Bezpieczeństwa Leków.
Kontakt
Email: [email protected]
Telefon: 22 335 63 26
Zaloguj się żeby uzyskać dostęp do dalszych materiałów, zasobów i otrzymywać informacje o lekach i szczepionkach promowanych przez firmę Pfizer.
© Pfizer 2024
Informacje zawarte w niniejszym serwisie są przeznaczone wyłącznie dla pracowników opieki zdrowotnej w Polsce. Omawiane tu produkty w innych krajach mogą mieć inne opisy na etykietach. Pfizer Polska jest spółką zależną firmy Pfizer Inc., firmy farmaceutycznej, która pragnie pomagać ludziom w osiąganiu lepszego zdrowia poprzez odkrywanie oraz opracowywanie leków.
Pfizer Polska Sp. z o.o.
ul. Żwirki i Wigury 16B, 02-092 Warszawa